Tri vještine koje se razvijaju Mindfulness meditacijom

10 marta, 2019
Posted in Blog
10 marta, 2019 Srđan Vukčević

Rastuće razumijevanje neuroplastičnosti – ideje da se moždana struktura zapravo može promijeniti u skladu s iskustvom ili praksom – jedna je od najvažnijih promjena paradigme u modernoj nauci i medicini. Umjesto da su fiksni, naši mozgovi, zajedno sa našim ličnostima i ponašanjem, su u stvari prilično podložni promjeni. Baš kao što vježbanje i trening jačaju fizičke mišiće, mozak se može ojačati, pa čak i rasti u sivoj materiji u odgovarajućim neuronskim mrežama.

 

Bez obzira da li to shvatamo ili ne, mi uvijek vježbamo nešto i zato uvijek mijenjamo svoj mozak. Odabir kvaliteta ili sposobnosti za razvoj i odabir onih koje ćemo pustiti da uvenu je fundamentalni princip svake kontemplativne prakse. Odabir kultivacije određenih vrsta svjesne pažnje (Mindfulnessa) čini se da preokreće hipofrontalnost (smanjen cerebralni protok krvi (CBF) u prefrontalnom korteksu mozga) i njene srodne probleme (Lazar, 2005). Drugi regioni mozga, mnogi povezani sa psihopatologijom, takođe izgledaju kao da se mijenjaju na bolje nakon meditacije.

Kod odraslih, obnova prefrontalnog korteksa može se postići angažovanjem regije kroz kognitivni trening tokom vremena. Budući da oštećenje u ovoj oblasti igra centralnu ulogu u mnogim psihijatrijskim poremećajima, mnoge studije su pokušale da koriste kognitivne vježbe “remedijacije” za obnavljanje i jačanje prefrontalnog funkcionisanja. Razlog za ono što se generalno naziva „neurokognitivna rehabilitacija“ je da će obuka sa zadacima koji su zavisni od prefrontalnog korteksa – ili „razrađivanje“ područja sa zadatkom trajne pažnje – poboljšati funkcionisanje i naknadno poboljšati regulaciju emocija i disfunkcije koje su povezane s njegovim oštećenjem.

Dva aspekta Mindfulnessa

Termin „Mindfulness“ je korišćen na mnogo različitih načina – to je kao vreća u koju su stavljene mnoge stvari. U naučnim opisima Mindfulnessa, tipično su naglašena dva aspekta. Jedna je sadašnja svjesnost. Sadašnja svjesnost može se smatrati kombinacijom stabilnosti, jasnoće i budnosti. Ali sadašnja svjesnost je samo jedna polovina slike. Mindfulness je sadašnja svjesnost plus smirenost. Smirenost se može definisati kao osjećaj kognitivno-emocionalne ravnoteže gdje nema prisile da se djeluju prema našim preferencijama. Ona ima brojne konotacije: lakoću, nereaktivnost, ne-manipulaciju iskustva i toleranciju nastanka, intenziviranje, slabljenje i nestajanje subjektivnih iskustava.

 

Mindfulness, meditacija i slične prakse mogu se smatrati neurokognitivnim pristupima rehabilitacije s ciljem povećanja prefrontalnog kognitivnog nadzora i time rješavanja hipofrontalnosti i s njom povezanih problema. Na taj način, takvo intenzivno vježbanje pažnje može dovesti do bolje afektivne regulacije i emocionalne dobrobiti.

Mindfulness i povećana aktivacija prefrontalnog korteksa

Mnoge studije odraslih su otkrile da meditacijske prakse povećavaju aktivaciju prefrontalnog korteksa; smanjuju limbičke i aktivnosti mreže standardnog režima rada (DMN); i poboljšavaju pažnju, smanjuju emocionalnu reaktivnost, ruminaciju, zavisnosti i poremećaje raspoloženja, te su povezani s povećanom aktivnošću u djelovima prefrontalnog korteksa.

Utvrđeno je da meditacione prakse poboljšavaju spektar funkcija pažnje i izvršnih funkcija povezane s prefrontalnim korteksom, uključujući održivu pažnju i samoregulaciju.

Drugo objašnjenje načina na koji praksa meditacije radi dolazi iz studija amigdale, mjesta emocionalne reaktivnosti. Brojne studije sa odraslima su pronašle smanjenu aktivnost u amigdali nakon različitih oblika meditacije. Višestruke studije su otkrile da su različiti oblici treninga meditacije povezani sa smanjenom aktivnošću DMN-a, regionom koji je povezan sa stvaranjem osjećaja sebe i s tim povezanih problema.

Brojne studije različitih meditacijskih praksi pronašle su smanjenu simpatetičnu hiperaktivaciju kod meditatora. Simpatički nervni sistem povezan je sa stresom, i odgovorom „bori se-bježi-zamrzni se“, a niz istraživanja upućuje na višestruki učinak stresa na različite fizičke i psihičke poremećaje. Tako smanjivanjem simpatetičkog uzbuđenja i snižavanjem stresa stvaramo uslove koji bolje olakšavaju proces ozdravljenja. Druge studije su takođe ukazivale na odnos između Mindfulnessa i smanjene reaktivnosti na stres i emocije, uključujući prigušene emocionalne reakcije na prijetnju i brži oporavak od prolaznih negativnih emocija.

Tri vještine koje rade zajedno

Praksa Mindfulnessa, pretpostavlja se, razvija i specifične vještine. U jednom istaknutom modelu Mindfulnessa, Michael Posner i kolege su predložili da praksa daje svoje benefite kroz tri osnovne vještine. Oni tvrde da Mindfulness razvija samoregulaciju kroz sledeće vještine:

1. Emocionalna regulacija

Kao što je James Gross, vodeći istraživač o regulaciji emocija, napisao:

Emocije nas ne prisiljavaju da reagujemo na određene načine, već samo čine da je to vjerovatnije.

Ova fleksibilnost nam omogućava da regulišemo naše emocije. Kada se plašimo, možemo da bježimo, ali to ne činimo uvijek. Kada smo ljuti, možemo udariti, ali to ne činimo uvijek. A kada se zabavljamo, možemo se smijati, ali to ne činimo uvijek. Kako regulišemo naše emocije je važno: naše blagostanje je neraskidivo povezano sa našim emocijama. Niz dokaza – psiholoških, bihevioralnih i neurobioloških – podržava tvrdnju da Mindfulness poboljšava emocionalnu regulaciju.

2. Poboljšana kontrola pažnje

Mindfulness takođe može ostvariti svoje koristi kroz poboljšanje kontrole pažnje. Regulisanje pažnje je važno za gotovo sve zadatke – čitanje, učenje, pisanje, slušanje, čak i igranje sporta. Praksa Mindfulnessa je trening u metakognitivnoj svjesnosti: svijest o iskustvima kao pojavnim iskustvima. Vid, sluh, senzacija, emocija, misao – sve ovo može biti poznato kao iskustvo. Metakognitivna svijest je suprotna kognitivnoj fuziji, u kojoj imamo iskustva, ali ne shvatamo da su ona posredovana procesima mišljenja, osjećanja i opažanja. U vježbanju Mindfulnessa učimo da izaberemo objekat pažnje, održimo vezu sa tim objektom, odvojimo se od konkurentskih podražaja i vratimo pažnju kada primijetimo da smo postali ‘kognitivno spojeni’ sa konkurentskim stimulansima. Ove vještine su relevantne za akademsko postignuće posebno, i ciljno usmjereno ponašanje uopšte.

3. Samosvjesnost

Na kraju, Mindfulness može donijeti koristi kroz razvoj vještina samosvijesti. Samosvijest uključuje svjesnost sadašnjeg trenutka somatskih i emocionalnih znakova. To se odnosi i na smanjenje samoreferentnog razmišljenja i veću fleksibilnost u idejama koje imamo o sebi.

Pridružite nam se i vježbajte Mindfulness meditaciju sa nama! Kliknite ovdje za više informacija.

,

HAJDE DA RADIMO ZAJEDNO

Pošaljite nam dobre ljude, vratićemo ih još boljim.

Blue Coach

  • The Capital Plaza, Bulevar Džordža Vašingtona 102, A18
  • +382 20 671 222
  • info@bluecoach.me
contact-section